Nasze publikacje
Jedynymi instytucjami w Polsce, które są uprawnione do gromadzenia i ujawniania informacji gospodarczych o zadłużeniu lub wywiązywaniu się ze zobowiązań przedsiębiorców i konsumentów, są biura informacji gospodarczej. W Polsce funkcjonują cztery takie biura: Krajowy Rejestr Długów, InfoMonitor, Europejski Rejestr Informacji Finansowej oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych definiuje pojęcie informacji gospodarczej jako określony zakres danych, jakie przedsiębiorca przekazuje do biura, a biuro udostępnia innym podmiotom na rynku. W bazie danych biura jest przechowywana zarówno informacja negatywna o zadłużeniu przedsiębiorcy lub konsumenta, jak i informacja pozytywna o wywiązywaniu się ze zobowiązań w terminie. Biuro nie może przechowywać i ujawniać informacji innych, niż te wynikające z zapisów ustawy.
W ramach rządowego planu „#100zmianDlaFirm” weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2017 r. O zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Ten akt prawny ma ułatwić przedsiębiorcom odzyskiwanie należności od dłużników. W ustawie znalazły się także zapisy chroniące dłużników przed nadużyciami ze strony wierzycieli. Najważniejsze zmiany w funkcjonowaniu biur informacji gospodarczej zawiera art. 11 ustawy. Nowe przepisy weszły w życie 13 listopada 2017 r. Poniżej prezentuję omówienie najważniejszych zmian.
Z czynem nieuczciwej konkurencji mamy do czynienia wtedy, kiedy określone działanie:
Nie ma znaczenia, czy osoba popełniająca czyn nieuczciwej konkurencji ma świadomość tego, że postępuje w sposób nieuczciwy. Czyn nieuczciwej konkurencji jest zagrożony karą grzywny, aresztu, a nawet karą pozbawienia wolności.
Obowiązkiem wierzyciela jest przekazać do biura poprawne dane, zaktualizować informacje lub je usunąć, kiedy dłużnik spłaca swoje zadłużenie. Samo biuro ma obowiązek dane otrzymane od wierzycieli usunąć lub zaktualizować zgodnie ze złożonym wnioskiem. Niedopełnienie tych obowiązków to czyn nieuczciwej konkurencji.
Warto pamiętać o tym, że filarem polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu braku zapłaty. Zachowanie płynności finansowej jest postawą rozwoju każdego przedsiębiorcy, a tym samym całej gospodarki. Każdy biznes powinien opierać się na rzetelnej informacji o wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta.
Na świecie od wielu lat istnieją rejestry, które przechowują w swoich bazach danych informacje pozytywne i negatywne na temat wywiązywania się z zobowiązań konsumentów i przedsiębiorców. W Polsce od 2003 roku rynek biur informacji gospodarczych stale się rozwija, a prawo jest dostoswane do zmieniających się realiów gospodarczych.
ZOBACZ PRZYKŁADOWE KLAUZULECopyright © 2017AKADEMIA WINDYKACJI - MONIKA BEKAS. All rights reserved/Wszystkie prawa zastrzeżone.